WatchGuard AP125 Produktem Roku 2019 według IT Professional

Czytelnicy i redakcja miesięcznika „IT Professional” po raz ósmy nagrodzili najlepsze rozwiązania wykorzystywane w codziennej pracy informatyków i menedżerów IT.  Produktem Roku 2019 w kategorii sprzęt – sieć WLAN zostało rozwiązanie WatchGuard AP125.

Plebiscyt magazynu IT Professional składał się z dwóch etapów. W pierwszym pasjonaci i specjaliści IT nominowali ponad 300 rozwiązań sprzętowych, programowych i chmurowych, zarówno komercyjnych, jak i darmowych, które podzielono na 16 kategorii. Następnie czytelnicy i członkowie redakcji wybrali 32 zwycięskie produkty.

W kategorii sprzęt – sieci WLAN zwycięstwo odniósł AP125, czyli najmniejszy bezprzewodowy punkt dostępowy w ofercie firmy WatchGuard.

Kierowane przede wszystkim do klientów MŚP urządzenie pracuje w standardzie 802.11ac Wave 2 MU-MIMO. W zależności od częstotliwości wspierane są prędkości do 867 lub 300 Mb/s. Za komunikację odpowiadają cztery zintegrowane anteny oraz dwa porty GbE. Opatentowana technologia WIPS (Wireless Intrusion Prevention System) chroni przed podpięciem nieautoryzowanych urządzeń, w tym niezaufanych punktów dostępowych, a także przed atakami typu DoS czy man-in-the-middle. Zarządzanie punktami dostępowymi WatchGuard może się odbywać za pośrednictwem Fireboxa poprzez Gateway Wireless Controller, jak też z poziomu panelu WatchGuard Wi-Fi Cloud. Wi-Fi Cloud pozwala na skonfigurowanie większej liczby funkcji AP, w tym na analitykę opartą na lokalizacji czy grupowanie zarządzanych urządzeń w kontekście lokalizacji fizycznej i zasad bezpieczeństwa. Jednocześnie istnieje też opcja zarządzania AP bezpośrednio, z pominięciem jakichkolwiek scentralizowanych mechanizmów.

AP125 wspiera do 8 SSID dla każdej częstotliwości. Dostępny jest także captive portal do uwierzytelniania użytkowników typu gość, a integracja z rozwiązaniami UTM Firebox znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa.